owej. Poczucie niezrozumienia, braku empatii, samotności, negatywne informacje z całego świata, podatność na stres, choroba nasza lub bliskich osób, brak motywacji do dalszych działań to jedne z tych powodów, dla których psychoterapia powinna zostać podjęta. Jeżeli czujemy, że jest z nami niewesoło, to nie należy zwlekać i wyszukać specjalistę, który będzie w stanie nam pomóc. Psychoterapeuta powinien nie tylko wykazywać się wiedzą z zakresu medycznego, ale być również naszym przewodnikiem i powinien potrafić podejść do każdego przypadku w inny sposób. Dobrym rozwiązaniem jest np. terapia grupowa. Polega ona na spotkaniu w wąskich grupach od kilku do kilkunastu osób wraz z terapeutą w zamkniętym pokoju. Dzięki temu mamy pewność, że nasze rozmowy zostaną zachowane w pełnej tajemnicy.
Terapeuta jest głównie inicjatorem różnych dyskusji
Osoby cierpiące na przypadłości takie jak depresja lub uzależnienie często szukają pomocy u bliskich lub przyjaciół, niestety te choroby nie zostaną zażegnane bez odpowiedniej specjalistycznej opieki.
Najważniejszym czynnikiem takiej opieki jest psychoterapia, podczas której pacjent ma szansę zmierzyć się ze swoimi problemami, porozmawiać o tym co czuje i nauczyć się jak walczyć ze swoją przypadłością. Takie spotkania zawsze są indywidualnie dopasowane do konkretnego pacjenta, tak aby jak najdokładniej zająć się jego problemem i mu pomóc.
Inną możliwością leczenia jest terapia grupowa - również są to spotkania z wyszkolonym terapeutom, ale pacjent ma szansę porozmawiać również z innymi osobami cierpiącymi na różne przypadłości. W takich spotkaniach najważniejsza jest wymiana doświadczeń pomiędzy chorymi, nawiązanie nowych przyjaźni i próba wspólnego wyjścia z choroby. Terapeuta jest głównie inicjatorem różnych dyskusji i mentorem, który każdemu indywidualnie pomaga zażegnać jego problemy.
Wystarczy tylko przełamać swój wstyd i
Czasy w których żyjemy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Wszechobecny stres zatruwa psychikę człowieka i powoduje wiele chorób nie tylko umysłowych, ale również fizycznych. W tej gonitwie współczesnego świata wielu z nas wymaga pomocy psychologa, psychiatry, jak i psychoterapii. Psychoterapia jest jedną z metod leczenia zaburzeń psychicznych. Stosowana jest w psychologii i ma za zadanie pomóc osobom z różnorodnymi problemami psychicznymi. Psychoterapia może być prowadzona indywidualnie lub może być też terapia grupowa. Sama forma leczenie nie jest niczym nowym. Już w starożytności zajmował się tym Arystoteles i Galen. Jest to dowód na to, że od niepamiętnych czasów ludzie zmagali się z chorobami ciała i umysłu. Psychoterapia daje dobre rezultaty w leczeniu nerwicy lękowej i zaburzeń osobowości. W naszym kraju usługi psychoterapeutyczne są dostępne w ramach ubezpieczenia społecznego. Wystarczy tylko przełamać swój wstyd i niechęć i skorzystać z pomocy specjalisty. I wrócić do pełni zdrowia psychicznego.