jąca się sercem. Problemy ze zdrowiem serca dotyczą zazwyczaj ludzi w podeszłym wieku, ale tak naprawdę nie ma na to reguły, bo dużo młodsi ludzie także mogą odczuwać niepokojące sygnały organizmu. Właśnie dlatego zawsze trzeba o siebie dbać, być pod stałą opieką lekarza i wykonywać badania, takie jak ekg, pomiar ciśnienia, rtg klatki piersiowej czy echo serca.
Na szczęście medycyna wychodzi naprzeciw tym
Coraz więcej młodych ludzi ma problemy z sercem. Na szczęście medycyna wychodzi naprzeciw tym problemom. Najważniejsza jest profilaktyka i wczesna diagnostyka. Jeśli odczuwamy niepokojące objawy, takie jak ból w piersi, ból w lewej ręce, kołatanie serca, częste osłabienia, to oznaka, że czas wybrać się do lekarza. Podstawowym badaniem, jakie w tej sytuacji powinien zlecić lekarz pierwszego kontaktu, jest EKG. W następnej kolejności zostaniemy skierowani do specjalisty. Kardiolog zleci kolejne badania oraz wyda diagnozę.
Pamiętamy jak kardiolog profesor Religa dokonał
Nauka empiryczna oparta na doświadczeniu rozwijała się już od starożytności, lecz dopiero w dwudziestym wieku medycyna przeszła niesamowity rozwój. Pamiętamy, jak kardiolog profesor Religa dokonał pierwszego poważnego zabiegu na sercu chorego pacjenta. W rozwoju medycyny sercowo-naczyniowej ważnym badaniem jest podstawowe badanie ekg, które można wykonać nawet w zwykłej przychodni. Jest ono bardzo ważne, gdyż pozwala zauważyć ewentualne nieprawidłowości w pracy serca. Wówczas lekarz rodzinny skieruje pacjenta do kardiologa lub bezpośrednio do szpitala.